Z nurtem życia Online

Z nurtem życia (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk!

Data publikacji: 2017-09-21

Z nurtem życia (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk! Świetny film w szczególności na wieczór! Naprawdę wart obejrzenia! Nie pożałujesz, gdy go oglądniesz!

Z nurtem życia Online

Z nurtem życia Online

Z nurtem życia Online

Dokument jest podróżą ukazującą już nieistniejące magiczne zakątki rzeki Skawy na tle nowo budowanego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie.

Film „Z nurtem życia” to swoistego rodzaju podróż w czasie ukazująca już nieistniejące magiczne zakątki rzeki Skawy na tle nowo budowanego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Podczas zdjęć staramy się uchwycić jak najwięcej piękna i różnorodności terenów, które poprzez ingerencję człowieka już niedługo znajdą się pod wodą. Tworzymy pamiątkę dla przyszłych pokoleń, jak również wspomnienie dla znających i odwiedzających te urokliwe i pełne rozmaitych gatunków flory i fauny miejsca. Opowiada historię natury i człowieka. Jednakże to nie człowiek jest tu głównym bohaterem, tę role przejmują zwierzęta te dobrze nam znane jak i te nieco bardziej płochliwe, zamieszkujące w głębi lasu czy nad brzegiem rzeki, doskonale unikające ludzi a równocześnie egzystujące tuż obok nas, a jest ich ponad 80 gatunków.

Wyobraź sobie piękną, tętniącą życiem krainę, w której bujna roślinność wybucha feerią odcieni zieleni każdej wiosny, jaskrawiąc się aż do jesieni. Przestrzeń, na której niezliczona ilość gatunków zwierząt, w tym ptaków i owadów, znalazła swoje bezpieczne miejsce. Swój dom. Wyobraź sobie miękkość futer, odurzający zapach wilgotnej łąki i mchu, trzepot pierzastych skrzydeł, melodyjne bzyczenie, miłosne pieśni podczas godów, radosny świergot, trel i szczebiot. I gwiżdżący wiatr zaplątany w źdźbła szumiących traw ogrzanych słońcem. Wyobraź sobie Życie.
A teraz zobacz, jak to wszystko znika pod zimnym lustrem wody, stając się jedynie wspomnieniem.

Autorski film przyrodniczo-dokumentalny „Z nurtem życia to podróż w głąb Małopolski, który pokazuje piękno polskiej przyrody oraz magiczne zakątki rzeki Skawy na tle nowo budowanego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie.

Opowiada historię natury i człowieka. Jednakże to nie człowiek jest tu głównym bohaterem, tę role przejmują zwierzęta te dobrze nam znane jak i te nieco bardziej płochliwe, zamieszkujące w głębi lasu czy nad brzegiem rzeki, doskonale unikające ludzi a równocześnie egzystujące tuż obok nas, a jest ich ponad 80 gatunków. To pierwszy Polski dokument realizowany w technologii RAW. Fenomenalne obrazy dopełniają wysublimowane dźwięki przyrody wraz z muzyką, która skomponowana jest specjalnie na potrzeby filmu.

Podczas realizacji zdjęć staramy się uchwycić jak najwięcej piękna i różnorodności naszych rodzimych terenów Małopolski, które poprzez ingerencję człowieka już niedługo znajdą się pod wodą. Zamykamy w kadrach „rdzennych mieszkańców doliny”, którzy nie mają prawa głosu i nie mogą obronić swego domu, przegrywając z planem zagospodarowania przestrzennego. Tworzymy pamiątkę dla przyszłych pokoleń, jak również wspomnienie dla znających i odwiedzających te urokliwe i pełne rozmaitych gatunków flory i fauny miejsca.

Pomysł na film narodził się kilka lat temu. Od zawsze pasjonowało nas obcowanie z dziką przyrodą, a film oraz fotografia od bardzo dawna stanowi nasze główne zajęcie. Żyjemy w olśniewająco pięknym i bogatym przyrodniczo regionie i zapragnęliśmy pokazać go całej Polsce, zwłaszcza że ważna dla nas jego część niedługo zmieni się do poznania.
Od samego początku, odkąd tylko zaczęliśmy kolekcjonować ujęcia, wiedzieliśmy, że przedsięwzięcie będzie ogromne i trudne. To nas jednak nie zniechęciło i trwamy przy swoim do tej pory. Każdy rok realizacji odkrywał nowe tajemnice doliny Skawy. Jej flora i fauna z każdą, kolejną porą roku była inna, a każdy dzień spędzony w terenie owocował nowymi kadrami i nowym spojrzeniem, czasem nawet na te same miejsca.

W ciągu pięciu lat musieliśmy się zmierzyć także z wieloma trudnościami, jakie rodzi realizacja ujęć z udziałem natury i jej mieszkańców. Przede wszystkim poświęciliśmy ogromną ilości czasu. Setki godzin spędziliśmy na poszukiwaniach odpowiedniego miejsca na dane kadry. Bywało, że długo,
bezproduktywnie wyczekiwaliśmy w czatowni (ok. 200 dni zdjęciowych, często w jednej pozycji, w wilgoci, w towarzystwie niezbyt uprzejmych komarów).

Nie mając żadnej biblioteki dźwięków, każdy musieliśmy nagrać osobno. Dużo czasu zabrało nam również gromadzenie odpowiedniego sprzętu, który z powodu zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur potrafił odmawiać posłuszeństwa.
Często musieliśmy działać błyskawicznie, rzucając wszystko tylko po to, aby wykorzystać wyjątkowe okoliczności pogody. Cały materiał, którego mamy dziesiątki godzin, zarejestrowany jest w formacie RAW, więc sama jego edycji była i nadal jest bardzo pracochłonna. No i jeszcze pretensje żon, pozostawianych samotnie na długie dni i wieczory… Uwierzcie, koszmar! 😉

Jednak możliwość bliskiego spotkania z tak różnorodną, urokliwą przyrodą, bycia na wyciągnięcie ręki od zapierających dech w piersi majestatycznych jeleni, uchwycenia w kadrze niezwykle rzadkiego bociana czarnego, wirującego tańca świetlików, czy nieporadnych, dopiero co urodzonych jenotów, rekompensowały wszystkie niedogodności. Do tego wszystkiego wyjątkowa ekipa oświetleniowa w postaci słońca, chmur, zmiennych frontów atmosferycznych i następujących po sobie pór roku tworzyła niepowtarzalny klimat, który widać w każdym pojedynczym ujęciu.
Nasz film ma fantastyczną, mocną obsadę – zwierzęta – te dobrze nam znane jak i te nieco bardziej płochliwe, zamieszkujące głębię lasu lub zarośnięte brzegi rzeki Skawy. Różnorodność gatunków przerosła nasze oczekiwania. Wspomniany bocian czarny, czapla biała i siwa, remiz, siewka rzeczna, bąk, nurogęś, dudek, żaby moczarowe, czy zimująca sowa błotna, płomykówka, uszatka, kormorany, jelenie, dziki, bóbr to tylko mała część tego, co pokażemy w filmie.

Nasz film to nie tylko uczta dla oka. „Z Nurtem Życia” to wspaniały koncert, na który składają się naturalne, zarejestrowane dźwięki samej przyrody, zwierząt i ptaków oraz specjalnie skomponowana autorska muzyka, która nie tylko wyśmienicie ilustruje nasze kadry, ale także gra na wrażliwej strunie widza, subtelnie manipulując jego emocjami.
To również kultowy, głęboki i ciepły głos Krystyny Czubówny, która zgodziła się poprowadzić narrację, pełniąc rolę przewodnika po kolejnych scenach.

Film posiada wartościowy walor dokumentalny, przybliżający ludziom obraz doliny Skawy przed jej zalaniem. To również doskonała wizytówka naszego regionu
Za pomocą obrazów, narracji, dźwięków i muzyki chcemy zabrać widza w sentymentalną, emocjonalną podróż. Zanurzyć go w zmysłowym, poetyckim doświadczeniu, w którym nie tylko zobaczy i usłyszy naturę, ale niemal poczuje jej zapach i bezpiecznie położy głowę na jej tętniącej życiem piersi.

Napisz odpowiedź!

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*