Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg, Lektor PL (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk!

Data publikacji: 2017-08-18

Pierwszy śnieg, Lektor PL (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk! Świetny film w szczególności na wieczór! Naprawdę wart obejrzenia! Nie pożałujesz, gdy go oglądniesz!

Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg Online

Detektyw Harry Hole bada sprawę zaginięcia kobiety, której szalika użyto do przystrojenia ulepionego przed jej domem bałwana.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NA:

Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg Online

Pierwszy śnieg Online

Szef elitarnej ekipy detektywów (Michael Fassbender) prowadzi skomplikowane śledztwo. Wraz z nadejściem zimy ginie kolejna osoba. Detektyw boi się, że do miasta powrócił seryjny morderca. Z pomocą znakomitej rekrutki (Rebecca Ferguson) zaczyna łączyć stare sprawy kryminalne z nowymi brutalnymi zdarzeniami. Wie, że musi rozwiązać zagadkę, zanim spadnie kolejny pierwszy śnieg.

Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie – i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich.

W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany „Bałwan”. Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.

Ten bałwan nie jest pozostałością po niewinnej, dziecięcej zabawie. Ten bałwan przynosi śmierć. Pojawia się zawsze, gdy w Oslo spadnie pierwszy śnieg.

Od kilku lat, wraz z nadejściem zimy, w tajemniczych okolicznościach znikają zamężne kobiety. 2 listopada 2004 roku sytuacja się powtarza. W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany „Bałwan”. Hole, jak większość policjantów-bohaterów kryminałów, stosuje niekonwencjonalne metody, nie grzeszy poukładanym życiem osobistym, a rzeczywistość na trzeźwo okazuje się dla niego często nie do zniesienia. Bałwan wybiera komisarza nieprzypadkowo. Harry jest bowiem jedynym norweskim policjantem, który złapał seryjnego mordercę. Zajmował się także wcześniej sprawami zaginięć, list od Bałwana sprawia jednak, że zaczyna dostrzegać pomiędzy nimi związki. Wszystkie kobiety miały mężów, dzieci, wszystkie łączył też pewien sekret.

„Pierwszy śnieg”, norweskiego pisarza Jo Nesbo, to kolejny dowód na to, że Skandynawowie są ostatnio mistrzami gatunku. Obszerna, wielowątkowa, kryminalna powieść nie pozwala jednak czytelnikowi zgubić tempa, wciąga i niepokoi zarazem. Wszystkie elementy skomplikowanej intrygi Nesbo zręcznie składa w jedną całość, umiejętnie splata początkowo oderwane od siebie wątki. Obrazy makabry zawsze mają u niego uzasadnienie, odsłaniają nowe warstwy kryminalnej historii, mówią wiele o rzeczywistości, w której żyją bohaterowie, przybliżają czytelnika do kulminacyjnego punktu. Chłodny klimat, pogłębione portrety psychologiczne postaci, ironia to tylko niektóre mocne punkty „Pierwszego śniegu”.

Bałwan to totem. Indianie robili totemy, bo – jak mówi morderca – chcieli zatrzymać dusze. Żeby nie błądziły. Ale totemy gniją. Ten też zgnije, i tak ma właśnie być. Hole czuje, że wypełnia jakiś plan, że jest elementem chorej układanki Bałwana. Paradoksalnie jednak, ściganie mordercy nadaje jego życiu sens. Hole boi się dokończonych, rozwiązanych spraw. Charakterologiczne podobieństwo komisarza do mordercy – Bałwana sprawia, że tylko Harry Hole jest w stanie w go załapać. Każdy na swój sposób wypędza demony.

Urodzony w 1960 roku norweski pisarz pierwszy kryminał z komisarzem Harrym Holem wydał w 1997 roku. W Polsce ukazały się jeszcze m.in. „Pentagram”, „Wybawiciel” i „Czerwone Gardło”. Autor jest także muzykiem rockowym, członkiem zespołu „De Derre”.

Napisz odpowiedź!

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*