Tanna Online

Tanna, Lektor PL (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk!

Data publikacji: 2017-09-22

Tanna, Lektor PL (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk! Świetny film w szczególności na wieczór! Naprawdę wart obejrzenia! Nie pożałujesz, gdy go oglądniesz!

Tanna Online

Tanna Online

Tanna Online

Para kochanków z wulkanicznej wyspy Tanna, chce być razem na przekór woli plemiennej starszyzny.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NA:

Tanna Online

Tanna Online

Tanna Online

Tanna Online

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, opowiedziana z udziałem rdzennej ludności Yakel. Tanna to jedna z wielu wysp Oceanii, zamieszkana przez plemiona żyjące według tzw. Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa (Marie Wawa) zakochuje się we wnuku wodza, Dainie (Mungau Dain). Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo, iż małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Dain zostaje wygnany z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imedini żądają zemsty, grożąc wojną.

Akcja fabularnego debiutu uznanych dokumentalistów, Bentleya Deana i Martina Butlera, rozgrywa się na jednej z wysp Oceanii, tytułowej Tannie. Nakręcona z udziałem rdzennych mieszkańców z plemienia Yakel opowieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Atmosferę tego przejmującego dramatu o zakazanej miłości i wielkich namiętnościach, rozgrywającego się w tropikalnych warunkach, podgrzewa dodatkowo ukazywany w filmie krater czynnego wulkanu. Główna bohaterka, Wawa, zostaje oddana sąsiedniemu plemieniu. W rezultacie nie może poślubić chłopaka, którego kocha. Zakochani buntują się, w porywie szaleńczej miłości, przeciw odwiecznym regułom i zakazom stojącym na straży wielowiekowej tradycji, a ich gwałtowny sprzeciw pociągnie za sobą drastyczne konsekwencje. Reżyserzy spędzili wśród mieszkańców wyspy ponad siedem miesięcy, dokładnie poznając ich obyczaje, i wraz z nimi pracowali nad scenariuszem osnutym wokół autentycznych wypadków. W rezultacie powstał wyjątkowy film o miłości „do utraty tchu”, który nie kolonizuje i nie zawłaszcza obcej kultury, a przygląda się jej z pokorą i zrozumieniem.

Tanna to pierwszy film zrealizowany w całości na Vanuatu, wśród jednych z ostatnich społeczności plemiennych na świecie. Kadry wypełniają obrazy egzotycznej krainy, nietkniętej przez ludzką działalność gospodarcza i przemysłową. Mieszkańcy wioski o nazwie Yakel żyją w calkowitej zgodzie z naturą i, jak wynika z jednego z dialogów w filmie, świadomie pozostali wierni tradycjom, odrzucając tym samym pokusy technologiczne i finansowe świata Zachodu.

W tych pięknych okolicznościach przyrody rodzi się miłośc między Wawą (Marie Wawa) i Dainem (Mungau Dainem). Oboje należą do tego samego plemienia, a ich miłość wydaje się być czysta, prawdziwa i wyjątkowa. Jednak pewnego dnia ginie jeden z szamanów i aby utrzymać pokój i nie dopuścić do wojny z sąsiednim plemieniem, Marie zostaje obiecana synowi ich wodza. Na wieść o tym, kochankowie popadają w rozpacz i uciekają z wioski. Zarówno śmierć szamana jak i ucieczka Marie jest bacznie obserwowana przez małą Selin (Marceline Rofit), która zostaje w ten sposób osamotniona przez najbliższe jej osoby. Wybuchający wulkan staje się tłem do tragicznych losów kochanków, którzy niczym Romeo i Julia, nie mogąc pogodzić się z faktem rozdzielenia i zakazaniem im miłości, ostatecznie razem połykają truciznę (grzyby). Staje się to przestrogą i nawołaniem do tego, aby nigdy więcej miłość prawdziwa nie została zakana w wiosce Yakel.

Australijski film wygrał dwie główne nagrody na festiwalu w Wenecji i co ciekawe, jego scenariusz napisany został przez Martina Butlera oraz Bentleya Deana, jednak z asystą Johna Collee („Na krańcu świata„, „Happy Feet„) oraz członków plemienia Yakel. Tanna jest dokumentem obrazującym prawdziwe wydarzenia, jednak także intrygującym filmem fabularnym opowiadającym o jednym z najbardziej uniwersalnych uczuć występujących wszędzie, niezależnie od kultury.

Napisz odpowiedź!

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*