Wybawienie Online

Wybawienie, Lektor PL (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk!

Data publikacji: 2017-09-21

Wybawienie, Lektor PL (2017) film do obejrzenia lub ściągnięcia na dysk! Świetny film w szczególności na wieczór! Naprawdę wart obejrzenia! Nie pożałujesz, gdy go oglądniesz!

Wybawienie Online

Wybawienie Online

Wybawienie Online

Na duńskiej plaży zostaje odnaleziona butelka z niepokojącym listem. Sprawa trafia do departamentu Q, zajmującego się niewyjaśnionymi przestępstwami sprzed lat.

W skandynawskim kryminale bez zmian. Aura za oknem przyprawia o gęsią skórkę, dusze bohaterów spowija mrok, a za wypolerowaną fasadą światłego, tolerancyjnego społeczeństwa kwitnie moralna zgnilizna. W myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego, twórcy „Wybawienia” nie majstrują przy formule cieszącej się od lat popularnością wśród widzów i czytelników. Ich film to jeszcze jeden zimny niczym arktyczne powietrze dreszczowiec z obyczajowym pazurem. Ze wszystkich dotychczasowych ekranizacji powieściowego cyklu Jussiego Adlera-Olsena ta wydaje się jednak najbardziej spełniona.

Tak jak w poprzednich odcinkach serii bohaterami są policjanci z departamentu Q – jednostki zajmującej się odgrzebywaniem nierozwiązanych spraw z przeszłości. Zapalnikiem fabuły jest znaleziony nad brzegiem morza list w butelce. Jak się wkrótce okaże, nie zaprowadzi on stróżów prawa do skarbu, lecz zbrodniarza, który z imieniem bożym na ustach kroi nożyczkami dzieci. Dla bohaterów śledztwo będzie okazją do skonfrontowania postaw wobec wiary i zinstytucjonalizowanej religii. Dla twórców – szansą na wymiecenie spod dywanu kolejnych grzechów duńskiego społeczeństwa: religijnego radykalizmu, ksenofobii i przemocy domowej.

Za kamerą stanął tym razem Hans Petter Moland, który w 2014 roku odniósł sukces dzięki „Obywatelowi roku” – błyskotliwej mieszance czarnej komedii i kina zemsty. Prawa do remake’u tamtego filmu szybko wykupiło Hollywood, przy okazji powierzając Norwegowi stanowisko reżysera. Wspominam o tym, ponieważ zarówno „Obywatel”, jak i „Wybawienie” są przykładami dobrego rzemiosła w kinie gatunkowym. Moland wie, jak zainscenizować pełną napięcia grę w kotka i myszkę, nakręcić z biglem scenę akcji w pędzącym pociągu albo sfilmować z malarskim zacięciem tyleż piękne co posępne pejzaże przyrody. Jednocześnie dba o to, by pomimo licznych fabularnych skrótów intryga była dla widza klarowna, a bohaterowie nawet na moment nie zamienili się w superbohaterów. Ciarki na plecach budzi też demoniczny czarny charakter skrywający mroczne popędy pod maską łagodnej powierzchowności.

Sercem cyklu pozostała relacja między parą policjantów, Carlem Mørckiem (Nikolaj Lie Kaas) i Assadem (Fares Fares). Przypomina ona odrobinę więź łączącą Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Carl jest obdarzonym przenikliwym umysłem introwertykiem z przyspawanym do twarzy grymasem cierpienia. Assad to empatyczny pragmatyk, który jako jedyny potrafi przebić się przez pancerz ochronny partnera i namówić go do zwierzeń. Moland i jego aktorzy przy pomocy zaledwie kilku subtelnych maźnięć odmalowują wiarygodnie zażyłość poharatanych przez życie twardzieli. W pełnym brudu i cierpienia ekranowym świecie to właśnie męska przyjaźń wydaje się jedyną szansą na wybawienie.

Napisz odpowiedź!

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*